Princezna (nielen) ze mlejna

Autor: Miriama Komorová | 12.5.2015 o 10:53 | (upravené 12.5.2015 o 11:01) Karma článku: 2,10 | Prečítané:  389x

Aká je vaša obľúbená rozprávka ? :) Dnes som načrela do svojej pokladničky detstva a uvedomila som si, že princeznou je každé dievča, aj keď tou obľúbenou je práve Eliška.

 

Milujem češtinu. A princezné. A pravdu. A vlastne si neviem vybrať obľúbenú rozprávku. Akosi som neprišla na chuť vytvárania jedného a nemenného názoru. Takže si vždy vytváram skupinku obľúbených filmov, rastlín, piesní, a samozrejme rozprávok :) A dnes som si spomenula na Princeznú ze mlejna. Zdeněk Troška, Eliška, Jindřich a malej šikovnej čertík. Veď vy viete :) Každé dievča je princezná. Akékoľvek. Poznáte príbeh o Malej princeznej ? Nádherný film o úžasnom dievčati a silnom príbehu princeznej, ktorá by takou  vo vašich očiach možno nevyzerala byť, ale srdcia detí a dospelých detských srdiečok zaiste rozžiari. Možno ten príbeh poznáte z knižnej predlohy. A tým sa dostávam opäť k tomu, že pre mňa priečka číslo jedna neexistuje a mám všeobecne sklon mať rada veľa vecí a veľa ľudí. Práve v tomto príbehu malá princezná Sára vie, že každé dievča je princezná. Odporúčam vám pozrieť si film, ktorý vás pohladí :)

Odbočila som od Elišky. Ale opodstatnene. Dievča z mlyna, ktoré je princeznou. Znie to ako rozprávka, a ono to rozprávka je :) Ako dokáže žena byť sama sebou a pri tom sa stať vyvolenou práve pre toho pravého. Detské sny, ale bez takých by sme si nemohli vytvárať ružovú realitu. Český jazyk je ďalšia z vecí, ktoré milujem. Všetky tie zvraty a drobnůstky, ktoré v slovenčine proste nenájdete nech by ste sa akokoľvek snažili. Samozrejme i do slovenčiny patria rôznorodé ozdôbky ;). Avšak stále to tu je. Čeština sa vám na jazyku rozplýva, priam taje, prelína sa a zase spája, ako pieseň. Už len počúvať túto rozprávku a moja hladina radosti a pokoja sa dvíha. Beztak, obraz už poznám naspamäť po nespočetnom množstve pozretí. Pripomína mi detstvo a sny, ktoré sa stávajú skutočnosťou keď im veríte. A môžem si pospevovať, čo robím nesmierne rada. A hovoriť si obľúbené hlášky naraz s postavami. Priznávam, že k vodníkovi som si cestu od detstva hľadala o čosi dlhšie. Možno ma zarážala jeho nezvyklá farba. Napokon sa tento dobráčisko stal tiež súčasťou dôvodov k obľúbenosti tejto rozprávky. A samozrejme. Jindřichova postupne rozkvitajúca láska :) Ako vyháňa zo svojej izbietky čerta nápadníka, prosiaceho o vyprášenie kožuchu pred nadchádzajúcimi pytačkami s tým, že si nemá čo robiť nároky na tak krásne dievča ako je Eliška, a pri tom sa sám tejto dievčine na druhý deň priznáva, že stále hľadá spôsob ako zachrániť svoju vyvolenú zo zakliatia v jazere. Zvyknem si klásť otázku, v ktorej časti si Jindřich uvedomuje, že Eliška je jeho jediná zakliata princezná, ktorú kde kedy hľadal. Je to už tú noc keď vyháňa čerta? Alebo skôr keď ho tí dvaja vtipálkovia dostanú ako žaba a mačka? Či až vtedy keď konečne objaví tú pravú pieseň a líška ho vyslobodzuje zo zajatia. Neviem. Nech je to kedykoľvek, ostáva na nás si ten čarovný moment vybrať. To dôležité je, že láska a pravda sú prítomné. A kto čaká a má sa rád, ten sa lásky dočká, i keby mal čakať dlho, predlho. Najdôležitejšia je viera, že láska existuje :)

Ak rozmýšľate nad spíjemnením dňa, nezabúdajte, že ak chuť na prechádzku nemáte, rovnako dobre môže vašu dušu pohladiť aj občasné zhliadnutie príjemného príbehu. A kde inde by ste si lepšie oddýchli a zasnívali ako pri láske Elišky a Jindřicha ? ;)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?